A+ A A-
Tom:
strona:

Zbigniew Stanisław Chojnacki

srebrny medal oznaczony numerem 14 przyznany 17 maja 2000 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LI/388/00)

Zbigniew Stanisław Chojnacki

 

prawnik, właściciel hotelu Pollera, starszy Arcybractwa Miłosierdzia

 

Z uroczystości wręczenia medalu i dyplomu 5 czerwca 2000 r. w Pałacu Wielopolskich. Zbigniew Chojnacki w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Zbigniew Stanisław Chojnacki, prawnik, działacz katolicki, społecznik. Urodzony 8 kwietnia 1920 r. w Krakowie. Po ukończeniu liceum w Radomiu w 1938 r. wstąpił do podchorążówki w Brześciu nad Bugiem, w kampanii wrześniowej 1939 r. służył w artylerii przeciwlotniczej, dostał się do niewoli, z której zbiegł, i powrócił do Krakowa. Ucząc się na tajnych kompletach, w 1946 r. ukończył studia prawnicze. Prowadził istniejący od 1832 r. rodzinny hotel Pollera przy ul. Szpitalnej w Krakowie, praktykując jako radca prawny i służąc pomocą Kościołowi krakowskiemu, np. przy budowie Arki Pana. W latach 1980–1983 prowadził obsługę prawną regionu małopolskiego i częstochowskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Od 1990 r. pełnił funkcję starszego Arcybractwa Miłosierdzia sięgającego genezą ks. Piotra Skargi i roku 1584. W 1992 r. założył Fundację Pro Humanae Vitae, w 1995 r. Fundację Ratowania Kościoła Świętego Krzyża. W 1996 r. współtworzył Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej, którego został honorowym prezesem. Kawaler watykańskiego Orderu św. Sylwestra. Zmarł 5 marca 2005 r. w Krakowie; pochowany na tamtejszym cmentarzu Rakowickim.

Srebrny medal nr 14 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LI/388/00 podjętą 17 maja 2000 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Andrzej Gołaś, a Radzie przewodniczył Stanisław Handzlik. Wyróżnienie to nastąpiło w jubileusz 80-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 5 czerwca 2000 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Reprodukcja dyplomu oraz akt wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności