A+ A A-
Tom:
strona:

Wojciech Plewiński

brązowy medal oznaczony numerem 34 przyznany 23 maja 2018 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr CII/2641/18)

Wojciech Plewiński

 

artysta fotografik, portrecista i dokumentalista teatralny

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 19 września 2018 r. w Pałacu Wielopolskich. Wojciech Plewiński w Sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Wojciech Plewiński, fotografik i fotograf. Urodzony 31 sierpnia 1928 r. w Warszawie, w okresie okupacji niemieckiej mieszkał w Skórnicach w województwie świętokrzyskim, w tamtejszym majątku ziemskim. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1955 r. ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej i podjął pracę konserwatora zabytków. Już podczas studiów zajął się fotografią, pierwszy konkurs wygrał w 1953 r. W 1955 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, w 1957 r. zaczął fotografować dla tygodnika „Przekrój” – współpraca ta trwała przez prawie 40 lat i zaowocowała ponad 500 okładkami, które stały się wizytówką jego twórczości. Równocześnie uprawiał fotografię reportażową, jest autorem powstających latami cykli oraz fotograficznej dokumentacji teatralnej – udokumentował ponad 800 spektakli czołowych krajowych scen i reżyserów. Ma w dorobku również portrety i akty. Przez lata związany był z Piwnicą pod Baranami. Jest laureatem prestiżowych nagród fotograficznych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Brązowy medal nr 34 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr CII/2641/18 podjętą 23 maja 2018 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Wyróżnienie to miało miejsce w jubileusz 70-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 19 września 2018 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Wręczenie medalu i dyplomu przez prezydenta miasta i przewodniczącego RMK oraz reprodukcja dyplomu; wystąpienie laureata z mównicy prezydialnej Rady.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności