A+ A A-
Tom:
strona:

Stanisław Jan Gałoński

brązowy medal oznaczony numerem 13 przyznany 27 kwietnia 2005 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LXXVI/745/05)

Stanisław Jan Gałoński

 

dyrygent, muzykolog, twórca zespołu Capella Cracoviensis

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2005 r. w Pałacu Wielopolskich. Stanisław Jan Gałoński w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Stanisław Jan Gałoński, dyrygent i muzykolog, animator życia muzycznego. Urodzony 7 maja 1930 r. w Ostrowczyku w obwodzie tarnopolskim, obecnie na Ukrainie. Od 1948 r. w Krakowie, tu ukończył w 1953 r. muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w 1955 r. dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Grał na organach i dyrygował chórem w Filharmonii Krakowskiej, od 1958 r. kierował chórem Teatru Muzycznego w Krakowie. W latach 1960–1970 pracował w Bydgoszczy – przy Filharmonii Pomorskiej zorganizował i prowadził zespół Capella Bydgostiensis pro Musica Antiqua oraz Zespół Madrygalistów. W Krakowie w 1970 r. utworzył przy Filharmonii Krakowskiej i poprowadził do międzynarodowych sukcesów zespół Capella Cracoviensis, na który składają się orkiestra i chór kameralny mające w repertuarze muzykę od średniowiecznej po współczesną. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym zespołu (z czasem usamodzielnionego organizacyjne) do 2008 r. W 1976 r. powołał do życia Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” – w 2020 r. odbyła się jego 45. edycja. Kawaler Krzyża Orderu Odrodzenia Polski.

Brązowy medal nr 13 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LXXVI/745/05 podjętą 27 kwietnia 2005 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Paweł Pytko. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszami 75-lecia urodzin uhonorowanego i 35-lecia utworzenia zespołu Capella Cracoviensis. Wręczenie medalu z dyplomem miało miejsce 5 czerwca 2005 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Wystąpienie z mównicy prezydialnej Rady; w foyer sali Obrad akt wpisu laureata do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności