Wersja kontrastowa
A+ A A-
Tom:
strona:

Spis alfabetyczny

Liczba przed nazwiskiem odpowiada numerowi przypisanemu postaci w Poczcie.

Rok podany w nawiasie oznacza pierwsze wzmiankowanie na burmistrzowskim

urzędzie lub rok nominacji – wyboru na ten urząd.

 

 

176. Aksamit Jan (1502)

5. Albertus (1366)

50. Andrzej kamieniarz (1391)

47. Andrzej kowal (1389)

103. Andrzej rymarz (1429)

8. Armknecht Jan (1369)

 

157. Bargil Piotr (1484)

41. Bartłomiej sukiennik (1387)

363. Bednarski Marcin (1785)

360. Bekierski Jan (1780)

60. Benisch Jan (1398)

30. Benisch Piotr (1377)

71. Biały Mikołaj krawiec (1407)

39. Bocker Wojciech (1386)

210. Boczan Stanisław (1542)

56. Bogner Jan (1395)

63. Bohemus-Czech Mikołaj (1400)

314. Borski Stanisław Michał (1669)

95. Bratsneyder Mikołaj (1423)

69. Brenner Maciej (1405)

32. Bresnicz Peszko (1378)

 

7. Briger Henryk (1369)

302. Bryski Maciej (1649)

339. Bukowiecki Jakub (1709)

358. Bukowiecki Szymon Tadeusz (1766)

354. Bukowski Wojciech (1759)

169. Burkard rzeźnik (1496)

180. Burnak Marcin (1508)

280. Bystrowski Jerzy (1620)

 

75. Chada Klemens (1411)

27. Chada Klimko (1375)

346. Chełpiński Stanisław Józef (1724)

349. Chodani Jakub (1746)

306. Cichoniowic Wojciech (1653)

278. Cichoszowski Sebastian (1618)

140. Cichy Wojciech (1459)

215. Cytwar Stanisław (1545)

24. Czanak Jan (1373)

20. Czanoker Mikołaj (1372)

234. Czarny Piotr młodszy (1572)

99. Czarny Piotr starszy (1427)

277. Czechowicz Wojciech (1618)

 

119. Czenawa Piotr (1437)

353. Czepigowski Maciej (1759)

356. Czerkiewicz Tomasz (1765)

64. Czipser Jan (1402)

118. Czipser Mikołaj (1437)

45. Czipser Wawrzyniec (1389)

 

16. Dirseczko (1371)

240. Długosz Wojciech zwany Szaradi (1579)

368. Dobrzański Jan (1799)

284. Drążkowicz Adam (1622)

297. Drążkowicz Grzegorz (1643)

355. Dukiewicz Franciszek (1762)

322. Dunicz Jakub (1676)

351. Dunicz Józef (1751)

366. Dunicz Szczepan (1794)

345. Dunicz Tomasz (1724)

 

49. Elianus Jan (1391)

 

158. Feliks (1488)

178. Feliks ze Stradomia (1505)

181. Fox Bernard (1509)

204. Fox Jerzy (1535)

214. Fox Stanisław (1544)

141. Foxszyt Stanisław (1480)

133. Foyth Maciej (1457)

92. Friermut Mikołaj (1422)

126. Frioff Mikołaj (1443)

 

220. Gabriel krawiec (1555)

87. Gałka Andrzej (1420)

239. Gizowski Marcin (1579)

125. Glogosza Michał (1441)

104. Głatki Jan (1429)

338. Głowiński Szymon (1708)

344. Gniatkowski Andrzej (1724)

301. Goliński Marcin (1648)

291. Gołąb Adam (1627)

283. Gorzelski Maciej (1621)

233. Grabski Stanisław (1568)

2. Grawisius (1366)

242. Grob Michał (1581)

325. Groszkiewicz Jakub Stanisław (1676)

10. Grzegorz ze Skotnik (1369)

255. Grzymała Tomasz (1590)

102. Gsuntchin Paweł (1428)

273. Gunkowicz Marcin (1612)

150. Gyazar Maciej (1482)

 

223. Haberkost Stanisław zwany Lex (1557)

131. Hanzel wełniarz (1454)

18. Haze Jakil (1372)

155. Henko Jerzy (1484)

28. Henryk garbarz (1375)

136. Herman Mikołaj (1459)

44. Heynko magister (1388)

33. Heynko szewc (ok. 1381)

231. Hidek Walenty (1566)

111. Hoze Piotr (1435)

 

21. Ilzunk (1373)

 

123. Jakub (1441)

98. Jakub bartnik (1427)

66. Jakub cum moniali (1404)

191. Jakub płatnerz młodszy (1524)

161. Jakub płatnerz starszy (1489)

106. Jakub syn sołtysa młodszy (1431)

15. Jakub syn sołtysa starszy (1371)

100. Jakub stolarz (1428)

271. Jakubowicz Walenty (1611)

230. Jakubusowicz Jan (1566)

186. Jan kowal (1522)

53. Jan krawiec (1392)

196. Jan kuśnierz (1531)

224. Jan postrzygacz (1563)

91. Jan z Nysy (1422)

342. Janczarowicz Jakub (1709)

335. Janczarowicz Jan (1702)

365. Janowski Walenty (1792)

295. Jasowski Andrzej (1641)

331. Jeziorowski Wawrzyniec (1689)

249. Jędrzejowicz Jan (1586)

 

222. Kaczmarzyk Marcin (1557)

348. Kaczorowski Bartłomiej (1732)

55. Kaldensteyn Piotr (1394)

245. Kamieński Jan (1586)

146. Kangiser Maciej (1482)

120. Kasper kołczannik (1437)

143. Kaszich Stanisław (1481)

 

185. Kawka Stanisław (1516)

246. Kierstan Maciej (1586)

72. Kiliani Stanisław (1409)

19. Kiwicz Mikołaj (1372)

182. Klajner Walenty (1509)

209. Klecha Jakub (1540)

310. Klimerowski Augustyn (1658)

227. Kłosek Aleksander (1563)

154. Knotel Paweł (1484)

77. Koch Jan (1412)

253. Kolędzki Aleksander (1590)

166. Komenecz Stanisław Stano (1493)

263. Konieczkowicz Walenty (1604)

59. Konina Piotr (1397)

172. Kopczowski Jan (1497)

312. Kosiarowski Jan (1665)

74. Koszik Stanisław (1410)

289. Kozicki Krzysztof (1626)

324. Krener Jan (1676)

198. Kromer Bartłomiej (1532)

238. Królik Wawrzyniec (1578)

17. Krycer (1372)

330. Krzemieński Wojciech (1687)

350. Krzewiński Paweł (1751)

362. Krzyżanowski Tomasz (1783)

25. Kulkirman Piotr (1375)

34. Kune Neumarkt (ok. 1381)

199. Kunicki Mikołaj (1532)

35. Kunko (ok. 1381)

43. Kusuld Jerzy (1388)

 

101. Kwartnik Piotr (1428)

 

357. Kwiatkowski Grzegorz (1765)

299. Kwiatowski Jakub (1644)

 

138. Langi Zbigniew (1459)

142. Lamel Klemens (1481)

179. Lamel Mikołaj (1506)

171. Lelowski Szymon (1497)

307. Lemiesz Marcin (1654)

82. Lisek Wojciech (1414)

67. Longus Marcin (1405)

165. Lossek Marcin (1492)

96. Lossek Mikołaj (1424)

200. Lossek Stanisław (1533)

9. Lusicerus Jan (1369)

329. Lutecki Jan (1685)

309. Lutecki Mikołaj (1657)

 

65. Łagiewnik Jakub (1402)

207. Łąka Bartłomiej (1539)

 

137. Maciej młynarz (1459)

193. Maciej piekarz (1527)

197. Maciej sukiennik zwany Wojkowski (1532)

243. Makowski Jan (1581)

279. Malarzowic Wojciech zwany Gładysz (1618)

300. Malesza Daniel (1645)

105. Marcin krawiec (1429)

149. Marcin rybak (1482)

48. Marcin z Książa (1390)

 

78. Marek kowal (1413)

244. Masło Stanisław (1581)

109. Meisilwicz Mikołaj (1432)

29. Melczer Mikołaj (1376)

42. Mengis Ticze ze Lwowa (1388)

139. Michał (1459)

241. Michał rzeźnik (1580)

267. Michałowicz Wojciech (1611)

343. Michałowski Ignacy Paweł (1710)

232. Miernik Jan (1568)

70. Mikołaj białoskórnik (1406)

31. Mikołaj ceglarz (1377)

36. Mikołaj kamieniarz (1385)

23. Mikołaj krawiec (1373)

188. Mikołaj kuśnierz (1523)

46. Mikołaj piękny krawiec (1389)

14. Mikołaj syn Zennera (1370)

153. Mikołaj szewc (1483)

86. Mikołaj z Neumarkt (1419)

194. Miska Maciej (1527)

168. Molnar Mikołaj (1495)

68. Molner Piotr (1405)

303. Mroczkowicz Wawrzyniec (1650)

282. Mroczkowicz Wojciech (1621)

226. Mrowiński Płoczywłos Jan (1563)

256. Mrzygłodek-Miernik Szymon (1590)

217. Mysłek Walenty (1552)

 

247. Nagórzyński Wojciech zwany Pawlik (1586)

3. Nemco z Brzegu (1366)

 

94. Nela Janusz (1423)

34. Neumarkt Kune (1377)

327. Nieśniowski Paweł (1677)

121. Niski Jan (1439)

89. Nowakowicz Wawrzyniec (1420)

361. Nowicki Piotr Wawrzyniec (1782)

117. Nyszar Jan (1437)

 

352. Okoński Jan (1758)

173. Owoczek Bartłomiej (1500)

 

318. Paleczek Andrzej (przed 1671)

112. Panag Mikołaj (1435)

258. Pawlik Augustyn (1604)

218. Pawlik Jan (1552)

272. Pawlikowicz Wojciech młodszy (1612)

250. Pawlikowicz Wojciech starszy (1589)

26. Pfansmeth Hensil (1375)

13. Pfansmeth Jan (1370)

1. Pfansmeth Tilko (1366)

62. Phannesmit Herman (1399)

305. Piancy Bartłomiej (1652)

40. Piotr cum matre (1386)

189. Piotr krawiec (1523)

93. Piotr piekarz (1422)

212. Placibabka Maciej (1544)

225. Polanowski Jan (1563)

290. Postrzygaczowicz Stanisław (1627)

340. Pruski Jakub (1709)

107. Przecław (1431)

 

304. Przytułowicz Paweł (1651)

252. Pukal Andrzej (1590)

235. Pukal Stanisław (1574)

 

195. Rabka Jan (1530)

248. Radomski Stanisław (1586)

163. Rafael Jan (1491)

127. Rewizal Świętosław (1443)

57. Riczko Mikołaj (1396)

115. Rosa Stefan (1435)

6. Rosome Jan (1366)

97. Rotgisser Jan (1425)

359. Rotkiewicz Szymon (1776)

274. Różyc Tomasz (1616)

328. Rubinkowski Jan (1677)

12. Rudegerus (1370)

229. Ruski Jan (1565)

266. Ruskowicz Stanisław (1607)

201. Rykała Maciej (1534)

262. Rzepczyński Kasper (1604)

 

269. Sarnowicz Błażej zwany Makowski (1611)

148. Scholtis Jan (1482)

128. Schrolla Krystian (1452)

151. Schrolla Mikołaj (1483)

4. Schutzlich Kunlinus (1366)

219. Sebastian celnik (1553)

270. Sebastianowicz Jan (1611)

130. Sembok Jakub (1454)

184. Sieczko Stanisław (1515)

 

206. Sieczko Wojciech (1538)

159. Skurka Mikołaj (1488)

237. Slezak Wawrzyniec (1577)

38. Słonka Szczepan (1385)

311. Smardzewski Jan (1658)

336. Smardzewski Tomasz (1704)

108. Smirer Jakub (1432)

259. Smuszowski Jan (1604)

367. Sobieniowski Karol (1794)

110. Sołtys Andrzej (1435)

90. Sołtys Maciej (1421)

221. Spunth Marcin (1556)

167. Spunth Mikołaj (1494)

187. Spunth Stanisław (1523)

84. Stachnicz Jan (1418)

260. Stalni Wojciech młodszy (1604)

203. Stalni Wojciech starszy (1535)

251. Stanisław postrzygacz (przed 1590)

205. Stano Jan (1537)

265. Staringliowicz Andrzej Lex (1606)

286. Steftowicz Marcin (1624)

236. Sterczuwan Michał (1576)

228. Sternberk Krzysztof (1563)

317. Stojankowicz Benedykt (1670)

323. Stolnicki Szymon (1676)

22. Streczko (1373)

319. Suszycki Andrzej (przed 1676)

124. Swieboda Stanisław starszy (1441)

202. Swieboda Stanisław młodszy (1537)

132. Syla Jakub (1454)

192. Szczyrba Piotr (1524)

 

162. Szeląg Piotr (1489)

174. Szlotis Mikołaj (1500)

116. Szolc Maciej (1437)

152. Szuliński Paweł (1483)

347. Szwander Jan (1730)

334. Szwander Stanisław (1700)

315. Szydłowski Franciszek (1670)

134. Szyolo Piotr (1457)

81. Śliwosz Mikołaj (1414)

316. Śmieszkowicz Baltazar (1670)

320. Śmieszkowicz Dominik (1676)

254. Świtalski Walenty zwany Wróbel (1590)

190. Urbanek Stanisław (1524)

 

208. Tenderlowicz Jakub (1539)

61. Teodoryk sukiennik (1399)

332. Tomaszkiewicz Wawrzyniec (1693)

147. Tomecki Jan (1482)

264. Topola Szymon (1604)

261. Toporek Jakub (1604)

287. Toporski Wawrzyniec (1626)

308. Treter Maciej Kazimierz (1657)

164. Turek Piotr (1491)

 

292. Wachlikowicz Adam (1632)

293. Wacławik Stanisław (1635)

337. Wagrowicz Franciszek (przed 1706)

216. Walkier Mikołaj (1548)

79. Wałach Andrzej (1413)

58. Wayner Piotr (1397)

 

281. Węgrzynowski Zachariasz (1621)

114. Wieka Mikołaj (1435)

175. Wika Jan (1500)

160. Wika Wacław (1489)

122. Wincenty kołczannik (1441)

296. Winiarski Szymon (1642)

76. Winloff Mikołaj (1411)

73. Wokenstrater Mikołaj młodszy (1410)

11. Wokenstrater Mikołaj starszy (1370)

177. Wojciech konwisarz (1503)

326. Wojcikowicz Piotr (1677)

257. Wolff Jerzy (1604)

294. Wolny Jan młodszy (1640)

275. Wolny Jan starszy (1618)

52. Worst Kuncze (1392)

80. Worst Szymon Janusz (1413)

341. Woźniakowski Kazimierz Jan (1709)

135. Wycisło Stanisław (1457)

 

276. Zaborski Aleksander zwany Pokorowicz (1618)

213. Zaborski Jan (1544)

 

129. Zagórski Mikołaj (1454)

88. Zailer Jan (1420)

183. Zajfert Kasper (1511)

268. Zakrzewski Mikołaj (1611)

364. Zakulski Sebastian (1784)

288. Zatorski Jakub (1626)

321. Zawada Wojciech młodszy (1676)

298. Zawada Wojciech starszy (1643)

54. Zdzisko zięć Riczke (1394)

37. Zeckil Paweł (1385)

211. Zednarski Stanisław (1544)

285. Ziarkowicz Wawrzyniec (1623)

145. Zidek Jan (1481)

144. Zontag Ambroży (1481)

170. Zontag Jan młodszy (1497)

113. Zontag Jan starszy (1435)

333. Zuter Jan (1700)

85. Zygmunt z Namysłowa (1419)

156. Zyla Mikołaj (1484)

51. Zyndram Jakub (1392)

83. Zyndram Jan (1415)

313. Życiński Jan Piotr (1669)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycinek ze sporządzonego w 1785 roku planu pod nazwą Planta Miasta Krakowa z Przedmieściami Roku MDCCLXXXV zrobiona, zwanego
„planem kołłątajowskim” (jego wyrysowanie zlecił Hugo Kołłątaj, ówczesny rektor Akademii Krakowskiej). Widoczne miasto Kazimierz
z miastem żydowskim w swoim obrębie, zlokalizowane na „wyspie” utworzonej przez ramiona Starej i Nowej Wisły, wraz z przedmieściem Stradom
usytuowanym między Wawelem a Starą Wisłą (uwaga: plan zorientowany został nietypowo, róża wiatrów wskazuje północ w kierunku dolnego
prawego rogu planu); widoczna również główna oś tego kompleksu urbanistycznego łącząca wzgórze wawelskie i wylot ul. Grodzkiej z Nową Wisłą
(to dzisiejsze ulice Stradomska i Krakowska) (RK 1977, t. XLVIII)
Wycinek ze sporządzonego w 1785 roku planu pod nazwą Planta Miasta Krakowa z Przedmieściami Roku MDCCLXXXV zrobiona, zwanego „planem kołłątajowskim” (jego wyrysowanie zlecił Hugo Kołłątaj, ówczesny rektor Akademii Krakowskiej). Widoczne miasto Kazimierz z miastem żydowskim w swoim obrębie, zlokalizowane na „wyspie” utworzonej przez ramiona Starej i Nowej Wisły, wraz z przedmieściem Stradom usytuowanym między Wawelem a Starą Wisłą (uwaga: plan zorientowany został nietypowo, róża wiatrów wskazuje północ w kierunku dolnego prawego rogu planu); widoczna również główna oś tego kompleksu urbanistycznego łącząca wzgórze wawelskie i wylot ul. Grodzkiej z Nową Wisłą (to dzisiejsze ulice Stradomska i Krakowska) (RK 1977, t. XLVIII)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska