A+ A A-
Tom:
strona:

Sobiesław Zasada

brązowy medal oznaczony numerem 28 przyznany 1 kwietnia 2015 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr X/169/15)

Sobiesław Zasada

 

były kierowca rajdowy, przemysłowiec, ekonomista

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 17 czerwca 2015 r. w Pałacu Wielopolskich. Sobiesław Zasada w Sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Sobiesław Zasada, ekonomista, sportowiec automobilowy, biznesmen, przedsiębiorca. Urodzony 27 stycznia 1930 r. w Dąbrowie Górniczej. Studiował ekonomię w krakowskiej Akademii Handlowej. Początkowo uprawiał lekkoatletykę, jednak po zwycięstwie w 1952 r. w samochodowym rajdzie „O Błękitną Wstęgę Ojcowa” (był to jego debiut w tej dyscyplinie) i uczestnictwie w rajdach na Dolnym Śląsku pozostał przy tym sporcie. Jest 3-krotnym złotym (1966, 1967, 1971) i 3-krotnym srebrnym medalistą rajdowych mistrzostw Europy, 11-krotnym mistrzem Polski, zwyciężył w 148 rajdach samochodowych. Był kierowcą fabrycznym marek Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. W 1977 r. założył w Krakowie działającą nadal firmę polonijną Alpha, zaczął odnosić sukcesy gospodarczo-biznesowe, zwieńczeniem których było utworzenie grupy kapitałowej Grupa Zasada S.A., działającej w branżach motoryzacji, nieruchomości, produkcji i lifestyle’owej. Jest autorem popularnych książkowych poradników dotyczących bezpiecznej jazdy autem. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz 5-krotnie złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

Brązowy medal nr 28 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr X/169/15 podjętą 1 kwietnia 2015 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Wyróżnienie to zbiegło się z jubileuszem 85-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 17 czerwca 2015 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Laureat w trakcie wystąpienia z mównicy prezydialnej Rady oraz wraz z małżonką Ewą prezentacja medalu i towarzyszącego mu dyplomu; reprodukcja wpisu laureata do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności