A+ A A-
Tom:
strona:

Opera Krakowska

brązowy medal oznaczony numerem 27 przyznany 1 kwietnia 2015 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr X/168/154)

Opera Krakowska

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 17 czerwca 2015 r. w Pałacu Wielopolskich. Dyrektor naczelny Opery Krakowskiej Bogusław Nowak podczas wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti” oraz logo laureatki.

 

Opera Krakowska, teatr operowy, operetkowy i baletowy w Krakowie, instytucja kultury województwa małopolskiego. Kontynuatorka tradycji swoich poprzedników: w 1914 r. powstało Krakowskie Towarzystwo Operowe wystawiające opery i operetki na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego, zaś od 1921 r. działał Teatr Miejski – Opera i Operetka z własną sceną przy ul. Rajskiej, zamknięty w 1923 r. Zespół operowy reaktywowano w 1931 r.; zarówno wówczas, jak i w pierwszych powojennych latach ponownie korzystał z gościnności Teatru Słowackiego. W 1954 r. powołano do życia dwa zespoły: operowy przy Teatrze Słowackiego i operetkowy w dawnej ujeżdżalni koni przy ul. Lubicz. Połączono je w 1958 r. w Miejski Teatr Muzyczny – Opera i Operetka, przekształcany kolejno w Krakowski Teatr Muzyczny, następnie Operę i Operetkę w Krakowie, w końcu od 2002 r. Operę Krakowską. Po latach „tułaczki” w 2008 r. otwarto siedzibę Opery Krakowskiej – nowoczesny, przestronny budynek przy ul. Lubicz. W 2015 r. Miasto Kraków uhonorowało Operę brązowym medalem „Cracoviae Merenti” w związku z 60-leciem powstania krakowskiej sceny operowej.

Brązowy medal nr 27 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr X/168/15 podjętą 1 kwietnia 2015 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Uhonorowanie to nastąpiło w jubileusz 60-lecia inauguracji krakowskiej sceny operowej. Wręczenie medalu wraz z dyplomem miało miejsce 17 czerwca 2015 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Medal i dyplom w asyście przewodniczącego RMK i dyrektora naczelnego Opery prezentują Barbara Bajer i Andrzej Biegun; Katarzyna Oleś-Blacha (w głębi Marek Lewandowski), Tomasz Kuk w trakcie występów uświetniających uroczystość.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności