Wersja kontrastowa
A+ A A-
Tom:
strona:

Piotr Smolarski

tytuł honorowego obywatela podgórza nadany 11 sierpnia 1871 roku

…w dowód ogólnego uznania i szacunku, jaki sobie zjednał u mieszkańców miasta Podgórza podczas swego czteroletniego urzędowania jako naczelnik Sądu Powiatowego…

(z wpisu do Złotej księgi – ANK, sygn. 29/53/33, s. 6)

Piotr Smolarski

 

sędzia i naczelnik Sądu Powiatowego w Podgórzu

 

Fotografia portretowa Piotra Smolarskiego oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Piotr Smolarski, prawnik, radca Sądu Krajowego Wyższego w Krakowie, naczelnik Sądu Powiatowego w Podgórzu. Urodzony 18 października 1817 r. w Suchej koło Wadowic, syn Wawrzyńca. W 1846 r. odnotowany jako asystent magistracki w Zatorze, od 1856 r. już w sądownictwie jako adiunkt w Sądzie Powiatowym w Kętach, w latach 1861–1864 w tejże roli w Oświęcimiu i od 1865 r. w Podgórzu. Po awansie w 1864 r. został sędzią i naczelnikiem Sądu Powiatowego w Podgórzu. W 1872 r. przeszedł do Krakowa do Sądu Krajowego na etat sędziego-radcy, w 1884 r. został sędzią-radcą Sądu Krajowego Wyższego w Krakowie, od 1888 r. na emeryturze. We wcześniejszej, powiatowej fazie kariery podejmował się odpłatnej funkcji justycjariusza dla szeregu dominiów w Galicji Zachodniej, w tym w Bystrej, Lipowej, Łętowni, Rabce, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Skomielnej, Spytkowicach, Suchej, Ślemieniu, Tokarni i Zatorze. Żonaty z Antoniną z Sobków, mieli pięciu synów: pierworodnego Stanisława, studenta zmarłego w 1868 r., pochowanego na cmentarzu Podgórskim starym w Krakowie, Kazimierza, doktora prawa, Wiktora, Zygmunta i Władysława, doktora medycyny, oraz córkę Helenę. Zmarł 25 lutego 1891 r. w Krakowie; pochowany na tamtejszym cmentarzu Rakowickim.

Tytuł nadany uchwałą Rady Gminnej L. 169 podjętą na posiedzeniu 11 sierpnia 1871 r. (ANK, sygn. 29/53/5, s. 269), gdy naczelnikiem gminy (burmistrzem) był Ferdynand Seeling de Saulenfels. W uzasadnieniu podniesiono zasługi dla podgórskiego sądownictwa powiatowego. Dyplom przygotował Michał Serafin. Honorowe obywatelstwo Piotra Smolarskiego uwiecznione zostało w Książce obywateli Miasta Podgórza zwanej Złotą księgą (ANK, sygn. 29/53/33, s. 6). Mocą uchwały Rady Miasta Krakowa nr XVIII/319/15 z 24 czerwca 2015 r. włączony został w poczet honorowych obywateli miasta Krakowa.

 

Reprodukcja wpisu do Złotej księgi miasta Podgórza; miejsce spoczynku – grobowiec rodzinny w kwaterze Ca cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska