Wersja kontrastowa
A+ A A-
Tom:
strona:

o. Tomasz Pawłowski

tytuł honorowego obywatela nadany 6 października 2004 roku

…twórcy krakowskiej „Beczki”, wychowawcy wielu pokoleń studentów w duchu prawdy oraz patriotycznej powinności… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LIX/570/04)

o. TOMASZ PAWŁOWSKI

 

dominikanin, prezbiter, duszpasterz akademicki, twórca krakowskiej „Beczki”

 

Z uroczystości wręczenia dyplomu honorowego obywatelstwa 15 października 2004 r. w Pałacu Wielopolskich. O. Tomasz Pawłowski w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Tomasz Pawłowski (świeckie imię: Zygmunt), duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, duszpasterz akademicki. Urodzony 18 stycznia 1927 r. w Poznaniu. Po wojnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim, związał się wówczas z duszpasterstwem akademickim oo. dominikanów. W 1949 r. wstąpił do Zakonu Braci Kaznodziejów, śluby zakonne złożył w 1950 r., święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. Studia kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie obronił doktorat. Wtedy też otrzymał stopień prezbitera. Początkowo prowadził duszpasterstwo akademickie we Wrocławiu i Poznaniu, w 1964 r. przeniesiony do Krakowa założył przy dominikańskim klasztorze Św. Trójcy ośrodek duszpasterski „Beczka”. W 1987 r. kontynuował pracę w Rzeszowie, w latach 1994–2005 w Gdańsku był wykładowcą i duszpasterzem grup apostolsko-formacyjnych, po czym powrócił do Rzeszowa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 23 maja 2016 r. w miejscowości Turza w powiecie rzeszowskim; pochowany na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Tytuł nadany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LIX/570/04 podjętą 6 października 2004 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Paweł Pytko. Przyznanie godności nastąpiło w jubileusz 40-lecia działalności krakowskiego duszpasterstwa „Beczka”. Wręczenie dyplomu miało miejsce 15 października 2004 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Duplikat dyplomu zdeponowany został w Muzeum Krakowa.

 

Wystąpienie o. Tomasza Pawłowskiego z mównicy prezydialnej Rady oraz akt podpisania duplikatu dyplomu.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska