A+ A A-
Tom:
strona:

Norman Davies

tytuł honorowego obywatela nadany 31 marca 1999 roku

…za przybliżenie światu dziejów Polski, za szlachetny trud i przyjaźń okazaną Polakom w latach walki o restytucję niepodległego państwa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XIV/110/99)

Norman Davies

 

brytyjsko-polski historyk, naukowiec i publicysta

 

Z uroczystości wręczenia dyplomu honorowego obywatelstwa 8 maja 1999 r. w Pałacu Wielopolskich. Norman Davies w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Ivor Norman Richard Davies, brytyjsko-polski historyk, profesor zwyczajny Uniwersytetu Londyńskiego. Urodzony 8 czerwca 1939 r. w angielskim Bolton. Studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i na Uniwersytecie Sussex. Doktoryzował się w 1973 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1971 r. wykładowca, od 1985 r. profesor zwyczajny w Szkole Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich w University College London. Autor dzieł historycznych dotyczących Europy, Polski i Wielkiej Brytanii, nieunikających spornych obszarów tematycznych – od syntez i monografii naukowych po literaturę faktu. Propagator historii i kultury Polski. Członek Akademii Brytyjskiej, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Odznaczony m.in. brytyjskim Orderem św. Michała i św. Jerzego oraz polskimi Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Honorowy obywatel także Warszawy, Lublina i Wrocławia. Doktor h.c. m.in. UJ. W 2014 r. otrzymał polskie obywatelstwo; zamieszkuje w Londynie.

Tytuł nadany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XIV/110/99 podjętą 31 marca 1999 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Andrzej Gołaś, a Radzie przewodniczył Stanisław Handzlik. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem 60-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie dyplomu nastąpiło 8 maja 1999 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Duplikat dyplomu zdeponowany został w Muzeum Krakowa.

 

Norman Davis podczas wystąpienia oraz reprodukcja duplikatu dyplomu honorowego obywatelstwa, jak też prezentacja oryginału dyplomu, uhonorowanemu towarzyszy małżonka Maria.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności