A+ A A-
Tom:
strona:

Mikołaj z Neumarkt

rajca 1419, 1420
burmistrz 1419, 1420

Nicolaus (Nicolos) Newmarkt

Mieszczanin, być może związany ze Stradomiem, wywodzący się ze Środy Śląskiej. Pokolenie, dwa wcześniej, około 1381 roku, w radzie zasiadał krajan, a może i powiązany z Mikołajem rodzinnie, Kune Neumarkt (nr 34). Mikołaj zasiadał w ławie miejskiej przez cztery lata pod rząd, począwszy od roku 1414. Jako ławnik brał udział w rozstrzyganiu spraw rozpatrywanych przez ławę za kadencji wójtowskich Jana Benischa (nr 60), Teodoryka sukiennika (nr 61), Andrzeja Wałacha (nr 79), Zygmunta z Namysłowa (nr 85) i incydentalnie Henryka Bartowicza. W pierwszej kadencji ławniczej, w 1414 roku, przyszło mu potwierdzać, że Wawrzyniec, syn Ryczka, zapisał braciom Mikołajowi i Janowi oraz siostrze Dorocie po 20 grzywien, z zastrzeżeniem iż na wypadek śmierci któregoś z braci zapis miał przejść na własność kościoła Bożego Ciała. W ławie zasiadał między innymi wraz z przyszłymi kolegami z rady miejskiej kazimierskiej: wspomnianym Zygmuntem z Namysłowa oraz Janem Stachniczem (nr 84), a także, przez wszystkie cztery kadencje, z wieloletnim ławnikiem, Piotrem Wokenstraterem, który do rady miejskiej nigdy nie wstąpił, choć zasiadali w niej bliscy mu czasowo Wokenstraterowie: Mikołaj starszy (nr 11) i Mikołaj młodszy (nr 73). Mikołaj z Neumarkt został powołany do rady miejskiej w roku 1419, w radzie urzędującej- burmistrzowskiej zasiadł również w roku następnym. Żonaty z Małgorzatą. W roku 1411 zakupił od Henryka Bowenhauwera dom położony obok domu ławnika Urbana rzeźnika. Jeszcze w roku 1423 wraz z Piotrem rotgisser przyjął opiekę prawną nad żoną i dziećmi ówczesnego ławnika Jana Rotgissera (nr 97), jednak w latach 1425 i 1427 jego żona Małgorzata wystąpiła już w dwóch majątkowych sprawach samodzielnie, bez męża.

Dokument wydany w 1414 roku w Kazimierzu, w którym ławnicy miejscy, z Mikołajem z Neumarkt w składzie,
stwierdzili, że Wawrzyniec, syn Ryczka, zapisał braciom Mikołajowi i Janowi oraz siostrze Dorocie po 20 grzywien;
na wypadek śmierci któregoś z braci zapis miał przejść na własność kościoła Bożego Ciała – oraz zbliżenie zapisu imienia
(Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 158)
Dokument wydany w 1414 roku w Kazimierzu, w którym ławnicy miejscy, z Mikołajem z Neumarkt w składzie, stwierdzili, że Wawrzyniec, syn Ryczka, zapisał braciom Mikołajowi i Janowi oraz siostrze Dorocie po 20 grzywien; na wypadek śmierci któregoś z braci zapis miał przejść na własność kościoła Bożego Ciała – oraz zbliżenie zapisu imienia (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 158)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności