A+ A A-
Tom:
strona:

Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych w Krakowie

srebrny medal oznaczony numerem 23 przyznany 21 marca 2012 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XL/519/12)

Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych w Krakowie

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 10 maja 2012 r. w Pałacu Wielopolskich. Wystąpienie Janusza Chwajoła, starszego Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych, oraz logo laureata.

 

Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych w Krakowie, branżowa organizacja samorządu społeczno-zawodowego rzemieślników i małych przedsiębiorców sztuki budowlanej, zrzeszona w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, a przez nią w Związku Rzemiosła Polskiego. Wywodzi się ze średniowiecznej struktury cechowej – w księgach miejskich zachował się statut nadany przez rajców krakowskich w 1512 r. dla tutejszych murarzy i kamieniarzy wraz ze zgodą na utworzenie cechu. Pod koniec XVII w. z murarzami i kamieniarzami jednoczył on cieśli i sztukatorów, pełniąc w mieście ważne role w dziedzinach rzeczoznawstwa i architektury. W czasie okupacji niemieckiej rozwiązany, w 1948 r. odrodzony, w 1948 r., przemianowany na Cech Budowlany, od 1950 r. Cech Rzemiosł Budowlanych. Pod aktualną nazwą od 2001 r., obecnie skupia w sekcjach dekarzy i blacharzy, budowlanych, instalatorów, kamieniarzy, kominiarzy i malarzy; łącznie liczy 90 członków. Miasto Kraków uhonorowało organizację srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” w 2012 r. w 500-lecie istnienia.

Srebrny medal nr 23 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XL/519/12 podjętą 21 marca 2012 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Uhonorowanie to nastąpiło w jubileusz 500-lecia działania krakowskich cechów budowlanych. Wręczenie medalu wraz z dyplomem nastąpiło 10 maja 2012 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Prezentacja medalu i dyplomu przez starszego Cechu i dwóch podstarszych (pierwszy z lewej Jerzy Nenko, drugi z prawej Stanisław Knap) w asyście prezydenta miasta i przewodniczącego RMK; wręczenie przez prezydenta miasta nestorowi krakowskich kominiarzy Marianowi Łazarkowi odznaki Honoris Gratia.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności