A+ A A-

Klub sportowy „Cracovia” i Towarzystwo...

Tom:
strona:

Klub sportowy „Cracovia” i Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków

srebrny medal oznaczony numerem 18 przyznany 11  października 2006 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr CXVIII/1246/06)

Klub sportowy „Cracovia” i Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków

 

Z uroczystości wręczenia medalu w dwóch egzemplarzach z dyplomami 27 października 2006 r. w Pałacu Wielopolskich. Widok sali Obrad podczas laudacji oraz loga laureatów.

 

Klub Sportowy „Cracovia” (popularna nazwa: „Pasy”), zawiązany w 1906 r. pod nazwą Akademicki Klub Footballistów „Cracovia”. Aktualnie w strukturze organizacji znajdują się Klub Sportowy „Cracovia”, będący stowarzyszeniem kontynuującym tradycję swojego poprzednika, posiadający 12 sekcji sportowych, oraz Miejski Klub Sportowy „Cracovia” Sportowa Spółka Akcyjna, powstały w 1998 r., z 2 zawodowymi sekcjami (piłka nożna i hokej na lodzie). Stadion Cracovii to pierwotnie miejski obiekt wybudowany w 1912 r. przy obecnej ul. Józefa Kałuży, od 1936 r. im. Józefa Piłsudskiego; w latach 2009– 2010 miasto dokonało generalnej przebudowy stadionu; jego pojemność wynosi ponad 15 tys. widzów.

 

Towarzystwo Sportowe „Wisła” (popularna nazwa: „Biała Gwiazda”), klub sportowy, którego zalążkiem była drużyna piłkarska utworzona w 1906 r. Obecnie w strukturze organizacji znajdują się klub Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków w formie stowarzyszenia, z 14 sekcjami sportowymi, oraz wydzielone z niego w 1997 r. Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków Sportowa Spółka Akcyjna, od 1999 r. Spółka Akcyjna, z 1 zawodową sekcją (piłkarstwo). Towarzystwo użytkuje Stadion Miejski, od 2008 r. im. Henryka Reymana, o pojemności ponad 33 tys. widzów, wybudowany przez miasto w latach 2004–2010 na miejscu dawnego obiektu, otwartego w 1953 r. na terenach za Parkiem im. Henryka Jordana przy ul. Władysława Reymonta.

 

Kluby te uhonorowano wspólnym srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” w 2006 r. w ich 100-lecie powstania i działalności.

 

Wspólny srebrny medal nr 18 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr CXVIII/1246/06 podjętą 11 października 2006 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Paweł Pytko. Uhonorowanie to zbiegło się z dwoma jubileuszami: 100-lecia powstania i działalności obu tych klubów sportowych. Medal złożono na ręce ich Rad Seniorów, wręczenie egzemplarzy wraz z dyplomami nastąpiło 27 października 2006 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Na tej stronie u góry reprodukcje dyplomów; niżej medale i dyplomy prezentują przedstawiciele Rad Seniorów: w drugim rzędzie z medalami w rękach prezesi Jerzy Łudzik (KS „Cracovia”) i Leszek Snopkowski (TS „Wisła”), w pierwszym rzędzie z dyplomami Jan Balachowski (KS „Cracovia”) i Kazimierz Mamro (TS „Wisła”).

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności