A+ A A-
Tom:
strona:

Jan Zontag starszy

rajca 1435, 1441
burmistrz 1435, 1441

Joannes Zontag (Zuntak, Szvnthak)

Przedstawiciel zasiedziałej w Kazimierzu, rozgałęzionej rodziny Zontagów, aktywnych we władzach miejskich. W latach 1413–1416 i 1420–1423 w ławie miejskiej zasiadał Piotr Zontag, ojciec poważanego szewca Andrzeja Zontaga, w roku 1425 ławnikiem był Mikołaj Zontag rzeźnik. Jan Zontag starszy został odnotowany jako rajca kazimierski zasiadający w radzie urzędującej w latach 1435 i 1441. W pierwszej ze swoich rajcowskich kadencji potwierdził, że lekarz królewski Jakub z Włocławka ufundował swoim testamentem ołtarz w kościele św. Michała na Skałce, oddając patronat nad nim rajcom kazimierskim i ustanawiając uposażoną altarię, a także, że wdowa po Mikołaju Wichrze, działając przez pełnomocnika Klemensa Chadę (nr 75), odstąpiła połowę łanu rozciągającego się za Wisłą, we wsi Czyżowa – beneficjentami byli Wojciech Czipka i jego syn Mikołaj. Jan Zontag brał też udział w odstąpieniu przez radę kazimierską miejskiego placu zlokalizowanego za murami miasta przy ul. Szewskiej, przy Wiśle, na rzecz Jurka garncarza i jego żony Konstancji. Z kolei za swojej drugiej kadencji rajcowskiej, przypadającej na rok 1441, Jan Zontag starszy wraz z innymi rajcami na wniosek Lutka, wielkorządcy krakowskiego i kanonika poznańskiego, poświadczył na prośbę Piotra, przeora klasztoru oo. Augustianów przy kościele św. Katarzyny w Kazimierzu, że Kilian, mieszczanin kazimierski, wraz z żoną Jadwigą zapisali w testamencie konwentowi sąsiadujący z dobrami klasztornymi w Czyżowej łan pola i łąkę z przyległościami. W kazimierskiej radzie miejskiej pojawią się w przyszłości kolejni Zontagowie: Ambroży (nr 144) i Jan młodszy (nr 170).

Dokument wystawiony w 1435 roku w Kazimierzu przez radę miasta, w którym rajcy, z Janem Zontagiem starszym
w składzie, potwierdzili, że Jakub z Włocławka, lekarz króla Władysława Warneńczyka, polecił egzekutorom testamentu
ufundować ze swojego majątku ołtarz w kościele św. Michała na Skałce, na cześć Podniesienia i znalezienia Świętego Krzyża,
z prawem patronatu oddanym w ręce rajców miasta Kazimierza i z uposażeniem altarzysty w wysokości 14 grzywien rocznego
czynszu – oraz zbliżenie zapisu imienia (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 194)
Dokument wystawiony w 1435 roku w Kazimierzu przez radę miasta, w którym rajcy, z Janem Zontagiem starszym w składzie, potwierdzili, że Jakub z Włocławka, lekarz króla Władysława Warneńczyka, polecił egzekutorom testamentu ufundować ze swojego majątku ołtarz w kościele św. Michała na Skałce, na cześć Podniesienia i znalezienia Świętego Krzyża, z prawem patronatu oddanym w ręce rajców miasta Kazimierza i z uposażeniem altarzysty w wysokości 14 grzywien rocznego czynszu – oraz zbliżenie zapisu imienia (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. perg. 194)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności