A+ A A-
Tom:
strona:

Jan Sebastianowicz

rajca 1611, 1612, 1613, 1614, 1615
burmistrz 1611

Joannes Sebastianowicz

Kazimierzanin, we władzach miejskich reprezentant mieszkańców miasta „w obrębie murów”. Poświadczony na urzędzie ławnika w roku 1608. Godność rajcy kazimierskiego otrzymał w 1611 roku – w radzie zajął miejsce po zmarłym Jakubie Toporku (nr 261). Urząd rajcowski sprawował przez niecałych pięć lat, w radzie urzędującej-burmistrzowskiej został odnotowany tylko w roku 1611, pierwszym w jego karierze rajcowskiej. Jako rajca stary uczestniczył w zatwierdzaniu przez radę miejską statutów cechowych: w roku 1614 cechu szyprów kazimierskich, w roku 1615 cechu garncarzy kazimierskich. Brał udział w zawieraniu układu między miastem Kazimierzem a kazimierską gminą żydowską w sprawie doprecyzowania i poszerzenia układu zawartego w roku 1609. Jan Sebastianowicz żonaty był z Reginą, córką Katarzyny Gizowskiej, siostrą Katarzyny Gorczanki, wdowy po Hieronimie, rajcy wielickim. W roku 1612 żona Regina, działając w imieniu własnym i siostry Katarzyny, sprzedała na wyderkauf (to jest z możliwością odkupienia) Stanisławowi Rudzkiemu, wicekustoszowi i altaryście katedralnemu, czynsz roczny w wysokości 18 złotych, zabezpieczony na dwóch domach leżących na Kazimierzu, będących własnością jej i jej siostry, za sumę 300 złotych (zobowiązała się przy tym do płacenia temuż Stanisławowi Rudzkiemu, a po jego śmierci przeorowi klasztoru oo. Augustianów, wspomnianego czynszu w trzech ratach: na św. Michała Archanioła, Boże Narodzenie i św. Jakuba Apostoła, w zamian za odprawianie mszy św. w intencji Stanisława Rudzkiego; po roku ową sumę 300 zł wielebny Rudzki sprzedał dalej). Jan Sebastianowicz zmarł przed 29 stycznia 1616 roku, kiedy to na zwolnione po nim miejsce nominowany został Tomasz Różyc (nr 274).

Dokument wystawiony w 1613 roku w Krakowie, w którym Paweł Dembski, oficjał generalny krakowski, zatwierdził i powtórzył
trzy dokumenty, w tym akt z 1612 roku, w którym żona rajcy Jana Sebastianowicza Regina i jej siostra Katarzyna
potwierdziły przed urzędem radzieckim kazimierskim, że sprzedały na wyderkauf Stanisławowi Rudzkiemu, wicekustoszowi
i altarzyście katedralnemu krakowskiemu, czynsz roczny zabezpieczony na dwóch domach leżących w Kazimierzu, będących
własnością tych sióstr – oraz zbliżenie zapisu imienia i urzędu (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. Aug. perg. 217)
Dokument wystawiony w 1613 roku w Krakowie, w którym Paweł Dembski, oficjał generalny krakowski, zatwierdził i powtórzył trzy dokumenty, w tym akt z 1612 roku, w którym żona rajcy Jana Sebastianowicza Regina i jej siostra Katarzyna potwierdziły przed urzędem radzieckim kazimierskim, że sprzedały na wyderkauf Stanisławowi Rudzkiemu, wicekustoszowi i altarzyście katedralnemu krakowskiemu, czynsz roczny zabezpieczony na dwóch domach leżących w Kazimierzu, będących własnością tych sióstr – oraz zbliżenie zapisu imienia i urzędu (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. Aug. perg. 217)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności