A+ A A-
Tom:
strona:

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

brązowy medal oznaczony numerem 16 przyznany 23 maja 2007 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XIV/174/07)

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 3 października 2007 r. w Pałacu Wielopolskich. Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” Jolanta Stokłosa dokonująca wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti” oraz logo uhonorowanego.

 

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie – Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie, stowarzyszenie realizujące ideę samarytańskiego hospicjum, która pojawiła się z końcem lat 70. XX w., gdy wznoszono kościół Arka Pana w Bieńczycach. Z inicjatywy abp. metropolity Karola Wojtyły powstał Synodalny Zespół Studyjny, który podjął starania o wybudowanie obok świątyni domu hospicyjnego. W 1981 r. członkowie Zespołu oraz pracownicy Instytutu Onkologii i Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zawiązali Towarzystwo Przyjaciół Chorych

„Hospicjum im. św. Łazarza”, które przejęło inicjatywę. Kamień węgielny pod budowę poświęcił na Błoniach w 1983 r. papież Jan Paweł II, dom Hospicjum św. Łazarza został otwarty w 1996 r. W strukturze instytucji prowadzonej przez Towarzystwo znajdują się m.in. Oddział Stacjonarny, Poradnia Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Domowe i Zespół Wsparcia Osieroconych. Miasto Kraków uhonorowało Towarzystwo i jego dzieło brązowym medalem „Cracoviae Merenti” w 2007 r. w 25-lecie powstania organizacji i 10-lecie otwarcia domu hospicyjnego.

Brązowy medal nr 16 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XIV/174/07 podjętą 23 maja 2007 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Paweł Klimowicz. Uhonorowanie to zbiegło się z jubileuszem 25-lecia powstania Towarzystwa i 10-lecia otwarcia domu hospicyjnego. Wręczenie medalu wraz z dyplomem nastąpiło 3 października 2007 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Wystąpienie prezes Zarządu z mównicy prezydialnej Rady; reprodukcja wpisu.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności