A+ A A-
Tom:
strona:

George H.W. Bush

tytuł honorowego obywatela nadany 27 maja 1994 roku

…za wsparcie Narodu Polskiego w walce o wolność, za pomoc w przywracaniu godnych warunków życia mieszkańcom naszego miasta… (z zapisu w dyplomie – MK, nr inw. R-1986)

George H.W. Bush

 

były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

 

Z uroczystości wręczenia dyplomu honorowego obywatelstwa 20 lipca 1995 r. w Pałacu Wielopolskich.  George H.W. Bush w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

George Herbert Walker Bush (George Bush sen.), przedsiębiorca naftowy i polityk, prezydent Stanów Zjednoczonych. Urodzony 12 czerwca 1924 r. w Milton w amerykańskim stanie Massachusetts, ojciec przyszłego prezydenta USA George’a W. Busha. W czasie II wojny światowej jako pilot marynarki wojennej walczył na Pacyfiku. Po studiach na Uniwersytecie Yale w 1948 r. został przedsiębiorcą naftowym w Teksasie, po 1960 r. poświęcił się polityce i wstąpił do Partii Republikańskiej. Wszedł do Izby Reprezentantów Kongresu, został ambasadorem USA przy ONZ; w latach 1976– 1977 dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej, w latach 1981–1989 wiceprezydent USA w administracji prezydenta Ronalda Reagana. W 1989 r. został 41. prezydentem Stanów Zjednoczonych, urząd ten pełnił jedną kadencję, do 1993 r. Prowadził operacje militarne w Panamie i w czasie I wojny w Zatoce Perskiej, wspierał przemiany w Europie Środkowo-Wschodniej w trakcie tzw. jesieni ludów. Zmarł 30 listopada 2018 r. w Houston w stanie Teksas; spoczął w Prezydenckiej Bibliotece swego imienia w College Station nieopodal Houston.

Tytuł nadany uchwałą Rady Miasta Krakowanr CXIV/775/94 podjętą 27 maja 1994 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Józef Lassota, a Radzie przewodniczył Tadeusz Kołaczyk (w chwili wręczania dyplomu Stanisław Handzlik). Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem 70-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie dyplomu nastąpiło 20 lipca 1995 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Duplikat dyplomu zdeponowany został w Muzeum Krakowa.

 

Wręczenie dyplomu honorowego obywatelstwa przez prezydenta miasta i przewodniczącego RMK oraz wystąpienie uhonorowanego; akt podpisania duplikatu dyplomu w obecności małżonki Barbary i gratulacje od Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyszłego (w 2001 r.) honorowego obywatela Krakowa.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności