A+ A A-

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Tom:
strona:

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda

srebrny medal oznaczony numerem 3 przyznany 24 stycznia 1995 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XII/124/95)

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda

 

reżyser filmowy i teatralny oraz aktorka, reżyserka i scenografka

 

Z uroczystości wręczenia medalu i dyplomu 26 kwietnia 1995 r. w Pałacu Wielopolskich. Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda prezentują medal.

 

Andrzej Witold Wajda, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Urodzony 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Podczas okupacji łącznik w Armii Krajowej. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Pełnometrażowo debiutował w 1955 r., był współtwórcą tzw. polskiej szkoły filmowej. Laureat honorowego Oscara w 2000 r. Doktor h.c. Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego. Zmarł 9 października 2016 r. w Warszawie; pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

 

Krystyna Anna Zachwatowicz-Wajda, aktorka, reżyserka, scenografka teatralna i filmowa, profesor sztuk plastycznych. Urodzona 16 maja 1930 r. w Warszawie. W powstaniu warszawskim łączniczka w Szarych Szeregach. Absolwentka historii sztuki na UJ i w ASP w Krakowie – tam uzyskała profesurę. Związana m.in. z krakowskim Starym Teatrem i Piwnicą pod Baranami. Doktor h.c. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1974 r. poślubiła Andrzeja Wajdę; jednym z ich wspólnych dzieł jest Fundacja Kyoto-Kraków z Muzeum „Manggha” w Krakowie.

 

Srebrny medal nr 3 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XII/124/95 podjętą 24 stycznia 1995 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Józef Lassota, a Radzie przewodniczył Stanisław Handzlik. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszami 70-lecia urodzin uhonorowanego i 65-lecia urodzin uhonorowanej. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 26 kwietnia 1995 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Reprodukcja dyplomu oraz laureaci z przewodniczącym RMK w sali Obrad RMK, jak też w jej foyer podczas wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności