A+ A A-
Tom:
strona:

Akademicki Związek Sportowy w Krakowie

srebrny medal oznaczony numerem 21 przyznany 15 kwietnia 2009 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LXVIII/890/09)

Akademicki Związek Sportowy w Krakowie

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 24 czerwca 2009 r. w Pałacu Wielopolskich. Wystąpienie w Sali Obrad RMK prezesa krakowskiego AZS prof. Kazimierza Trybalskiego.

 

Akademicki Związek Sportowy w Krakowie, obecnie jednostka terenowa ogólnopolskiego stowarzyszenia AZS, będącego studencką organizacją sportu akademickiego. W ujęciu historycznym był pierwszym tego rodzaju związkiem na ziemiach polskich, który stał się zaczynem dla powstania kolejnych, z organizacją ogólnokrajową włącznie – w 1909 r. utworzono go na Uniwersytecie Jagiellońskim; po nim w latach 1918–1922 powstały następne, w tym w Warszawie, Poznaniu, Wilnie i Lwowie. W 1923 r. w celu koordynacji powołano Centralę Polskich AZS. Po okupacji utworzono kluby AZS na wszystkich uczelniach wyższych, w 1948 r. powstał w Warszawie Zarząd Główny AZS. Obecnie Akademicki Związek Sportowy w Krakowie ma status organizacji środowiskowej działającej na obszarze Małopolski w ramach stowarzyszenia ogólnopolskiego; skupia 12 klubów uczelnianych, 2 kluby sportowe i 5 sekcji wyczynowych. Miasto Kraków uhonorowało krakowski Związek srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” w 2009 r. w jubileusz 100-lecia powstania.

Srebrny medal nr 21 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LXVIII/890/09 podjętą 15 kwietnia 2009 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczyła Małgorzata Radwan-Ballada. Uhonorowanie to nastąpiło w jubileusz 100-lecia powstania w Krakowie Akademickiego Związku Sportowego. Wręczenie medalu wraz z dyplomem nastąpiło 24 czerwca 2009 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze „Medalu Cracoviae Merenti”.

 

Akt wpisu prezesa do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”; przedstawiciele AZS prezentują medal i dyplom.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności