Wersja kontrastowa
A+ A A-
Tom:
strona:

Adolf Marin

tytuł honorowego obywatela nadany 17 sierpnia 1819 roku

…ażeby kommissarzom do demarkacji z strony Najjaśniejszego Cesarza Austrii … wyznaczonym prawo obywatelstwa udzielone zostało… (z uchwały Senatu Rządzącego – ANK, sygn. WMK IV-6, s. 191)

Adolf Marin

 

podporucznik w armii austriackiej, inżynier, przedstawiciel cesarza Austrii w komisji ustalającej granice Wolnego Miasta Krakowa

 

Odcisk w laku pieczęci Senatu Rządzącego WMK udzielającego godności honorowego obywatelstwa.

 

Adolf Heinrich Marin, oficer armii austriackiej, inżynier w administracji cyrkułowej. Urodzony 29 czerwca 1795 r. w Kałuszu (Kallusch) w województwie ruskim, obecnie na Ukrainie. Karierę wojskową związał z przydziałem do 63. Pułku Piechoty (zwanego galicyjskim) z siedzibą sztabu w Stanisławowie. Służył tam w latach 1815–1825, nieprzerwanie w stopniu podporucznika. Pozostając na etacie pułkowym, w latach 1816–1824 oddelegowany do Sztabu Generalnego Kwatermistrzostwa lwowskiej komendantury wojskowej (w tym w latach 1821–1824 do delegatury Sztabu w Brodach), skąd został skierowany do demarkacji między Austrią, Prusami i Rosją (Królestwem Polskim) oraz Wolnym Miastem Krakowem, gdzie podlegał komisarzowi Emmerichowi von Blagoevichowi (por. s. 214–215). Po powrocie do pułku nie awansował, w 1826 r. rozpoczął karierę cywilną, zostając inżynierem cyrkułowym w c.k. Urzędzie Cyrkularnym Bukowiny z siedzibą w Czerniowcach – na etacie tym pozostał do schyłku aktywności zawodowej w 1853 r. Od 1849 r. członek Stowarzyszenia Handlowego Dolnej Austrii. Odznaczony rosyjskim Orderem św. Anny III kl. Zmarł 2 lipca 1859 r. w Călinesti na terenie historycznej Mołdawii, obecnie w okręgu Suczawa w Rumunii; tam też został pochowany.

Tytuł nadany w wyniku poszerzenia uchwały Senatu Rządzącego nr obrad 1379, nr Dziennika Głównego 2632 (ANK, sygn. WMK IV-6, s. 191) podjętej 17 sierpnia 1819 r., gdy prezesurę Senatu Rządzącego sprawował Stanisław Wodzicki. Poszerzenie uchwały polegało na włączeniu do niej sześciu uczestników zespołu demarkacyjnego zajmującego się wyznaczaniem granic WMK z ramienia Austrii (ANK, sygn. WM 622, nlb), por. s. 214. Uhonorowanie nastąpiło w związku z zakończeniem prac nad wytyczeniem granic WMK z sąsiadującymi Królestwem Polskim, Austrią i Prusami.

 

Miejsce spoczynku Adolfa Marina – grobowiec rodzinny na cmentarzu przy kościele pw. św.św. Archaniołów Michała i Gabriela w miejscowości Călinesti w okręgu Suczawa w Rumunii oraz zbliżenie napisu nad wejściem.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska