A+ A A-
Tom:
strona:

Zamek Królewski na Wawelu

złoty medal oznaczony numerem 7 przyznany 8 lipca 2020 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLII/1117/20)

Zamek Królewski na Wawelu

 

Wystąpienie w Sali Obrad RMK w imieniu Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki dyr. Andrzeja Betleja, widoczny także przewodniczący RMK; tam również logo uhonorowanego.

 

Zamek Królewski na Wawelu, symbol polskości, strażnik bezcennego dziedzictwa kulturowego, miejsce o wyjątkowym i niezrównanym znaczeniu na mapie Polski (z dyplomu złotego medalu „Cracoviae Merenti”). Historycznie główna siedziba królów polskich na wzgórzu wawelskim, w kompleksie z katedrą krakowską, gdzie znajduje się królewska nekropolia. W IX w. gród obronny Wiślan, w drugiej połowie X w. jedna z siedzib Mieszka I i jego następców, za czasów Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka doprowadzona do gotyckiej, obronno-rezydencjalnej świetności. Za Zygmunta I Starego zamek przebudowano w stylu włoskiego renesansu, prace ukończono w 1540 r. Na przełomie XIX i XX w. został odzyskany z rąk zaborcy, przez dziesięciolecia restaurowany i konserwowany. Od 1930 r. skarbnica muzealnych dzieł sztuki. Po okupacji w zarządzie Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, od 1994 r. narodowej instytucji kultury Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Miasto Kraków uhonorowało Zamek złotym medalem „Cracoviae Merenti” w 2010 r. w 80-lecie powstania placówki muzealnej.

Złoty medal nr 7 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLII/1117/20 podjętą 8 lipca 2020 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Dominik Jaśkowiec. Wyróżnienie to przypadło w jubileusz 90-lecia powstania muzeum – zbiorów sztuki na Wawelu, aktualnie pod nazwą „Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki”. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 12 lipca 2021 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Reprodukcja dyplomu złotego medalu „Cracoviae Merenti”; wręczenie odznaczenia przez prezydenta miasta na ręce dyr. Andrzeja Betleja oraz migawka z uroczystości przebiegającej w warunkach rygorów związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności