A+ A A-
Tom:
strona:

Władysław Godyń

brązowy medal oznaczony numerem 10 przyznany 12 maja 2004 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLVII/437/04)

Władysław Godyń

 

filantrop, działacz charytatywny na rzecz środowisk wykluczonych

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2004 r. w Pałacu Wielopolskich. Władysław Godyń w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Władysław Godyń, ogrodnik, restaurator, kolekcjoner, darczyńca wspierający ubogich. Urodzony w 1921 r. w Czernej koło Krzeszowic. Podczas okupacji wywieziony do prac przymusowych do Rzeszy, gdzie był robotnikiem rolnym. Po wojnie założył gospodarstwo ogrodnicze, z zysków przez lata tworzył kolekcję malarstwa polskiego, finalnie obejmującą ok. 250 obrazów. W 1990 r. przekazał gospodarstwo swym dzieciom i kupił oraz wyremontował kamienicę na Kazimierzu przy ul. Szerokiej – założył w niej galerię sztuki judaistycznej i otworzył restaurację Ariel. Dorobkiem życia podzielił się z najbardziej potrzebującymi. Sprzedał kolekcję obrazów, fundusze przeznaczając na wybudowanie 6 domów dla bezdomnych, chorych i repatriantów z Kazachstanu, łącznie dla ok. 300 osób. Ostatni, wybudowany w 2003 r. obiekt, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Sołtysowskiej w Krakowie, dzisiaj nosi jego imię. Wyróżniony przez „Caritas” Archidiecezji Krakowskiej w 2000 r. medalem „Bogaci Miłosierdziem”, zaś przez miasto tytułem „Filantrop Krakowa A.D. 2001”. Zmarł 8 czerwca 2008 r. w Krakowie; pochowany tamże na cmentarzu Wola Duchacka.

Brązowy medal nr 10 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLVII/437/04 podjętą 12 maja 2004 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Paweł Pytko. Wręczenie medalu z dyplomem miało miejsce 5 czerwca 2004 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Akt wpisu laureata do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”; reprodukcja wpisu.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności