A+ A A-
Tom:
strona:

Ryszard Horowitz

tytuł honorowego obywatela nadany 26 marca 2014 roku

…światowej sławy fotografikowi, w dowód uznania Jego szczególnych zasług… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr C/1528/14)

Ryszard Horowitz

 

artysta fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych

 

Z uroczystego wręczenia dyplomu honorowego obywatelstwa 30 kwietnia 2014 r. w Pałacu Wielopolskich. Ryszard Horowitz w Sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Ryszard Horowitz, polski fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych. Urodzony 5 maja 1939 r. w Krakowie. W czasie okupacji niemieckiej wraz z rodziną przesiedlony został do getta w Podgórzu, następnie znalazł się w obozie koncentracyjnym Auschwitz – był najmłodszy z ponad tysiąca uratowanych przez Oskara Schindlera. Ukończył krakowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1959 r. wyjechał do Nowego Jorku, tam kształcił się w prywatnym college’u Pratt Institute wchodzącym w skład konsorcjum czołowych amerykańskich szkół artystycznych. W 1967 r. otworzył własną agencję fotograficzną wyspecjalizowaną w fotografii reklamowej i wydawniczej. Stał się jednym z prekursorów komputerowego przetwarzania fotografii, w fotografice cyfrowej zaliczany do nurtu surrealistycznego. Współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. Doktor h.c. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wrocławiu. odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Tytuł nadany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr C/1528/14 podjętą 26 marca 2014 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Wręczenie dyplomu nastąpiło 30 kwietnia 2014 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Duplikat dyplomu zdeponowany został w Muzeum Krakowa.

 

Prezentacja dyplomu oraz wystąpienie Ryszarda Horowitza w czasie uroczystości.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności