A+ A A-
Tom:
strona:

ks. Stanisław Małysiak

brązowy medal oznaczony numerem 8 przyznany 22 maja 2002 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr CXIII//1048/02)

ks. Stanisław Małysiak

 

ksiądz infułat, były kapelan środowisk kombatanckich Armii Krajowej

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2002 r. w Pałacu Wielopolskich. Ks. infułat Stanisław Małysiak podczas wystąpienia w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Stanisław Małysiak, duchowny rzymskokatolicki, ksiądz infułat, partyzant Armii Krajowej, kapelan środowisk kombatanckich. Urodzony 5 maja 1925 r. w Ślemieniu w powiecie żywieckim. W 1940 r. rodzina została wysiedlona przez Niemców do Majdanu Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. Pracował w młynie, działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej, w latach 1942–1944 walczył w partyzantce AK (m.in. w bitwie w Puszczy Soleckiej). Schwytany, zbiegł z obozu w Lublinie. Powrócił do Krakowa, w 1947 r. zdał maturę, wtedy też wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim – ukończył je w 1952 r., wtedy też otrzymał święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Niegowici, następnie w Kobierzynie, tam także kapelanem szpitala psychiatrycznego. Od 1963 r. trwale związany z bazyliką Mariacką w Krakowie. Kanonik, infułat, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej. W 1990 r. mianowany kapelanem organizacji kombatanckich AK. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych. Zmarł 1 kwietnia 2017 r. w Krakowie; pochowany tamże na cmentarzu Rakowickim.

Brązowy medal nr 8 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr CXIII/1048/02 podjętą 22 maja 2002 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Andrzej Gołaś, a Radzie przewodniczył Stanisław Handzlik. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem 50-lecia posługi kapłańskiej uhonorowanego. Wręczenie medalu z dyplomem miało miejsce 5 czerwca 2002 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Akt wręczenia medalu przez prezydenta miasta i przewodniczącego RMK; prezentacja dyplomu.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności