A+ A A-
Tom:
strona:

Krzysztof Penderecki

srebrny medal oznaczony numerem 1 przyznany 10 grudnia 1993 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XCIX/644/93)

Krzysztof Penderecki

 

kompozytor, dyrygent, profesor sztuk muzycznych

 

Fotografia portretowa Krzysztofa Pendereckiego oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Krzysztof Eugeniusz Penderecki, kompozytor i dyrygent, pedagog, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Urodzony 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, w 1979 r. przemianowanej na Akademię Muzyczną w Krakowie, od 2021 r. jego imienia; od 1958 r. pracował na tej uczelni, w latach 1972–1987 był jej rektorem, a w latach 1987–1990 dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Autor czterech oper, ośmiu symfonii i szeregu innych utworów, od dzieł orkiestrowych, koncertów instrumentalnych i opraw chóralnych po utwory kameralne i muzykę filmową. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, honorowy prezes Związku Kompozytorów Polskich, doktor h.c. m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i macierzystej uczelni. Wśród odznaczeń Order Orła Białego i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel miasta Krakowa (patrz s. 460–461). Zmarł 29 marca 2020 r. w Krakowie; tamże w bazylice pw. św. Floriana złożona została urna z prochami – w przygotowaniu docelowe miejsce spoczynku w Panteonie Narodowym w kościele pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Srebrny medal nr 1 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XCIX/644/93 podjętą 10 grudnia 1993 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Józef Lassota, a Radzie przewodniczył Tadeusz Kołaczyk. Wyróżnienie to zbiegło się z jubileuszem 60-lecia urodzin uhonorowanego. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło w tymże dniu podczas uroczystości jubileuszowych uhonorowanego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Z wręczenia medalu z dyplomem w Sali Lustrzanej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie 10 grudnia 1993 r.: przekazanie medalu przez prezydenta miasta oraz akt wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”, po lewej stronie zdjęcia małżonka uhonorowanego Elżbieta Penderecka, po prawej stronie przewodniczący RMK i prezydent miasta; reprodukcja wpisu – na pięciolinii zapis nutowy frazy ukończonego właśnie w 1993 r. utworu Sanctus, który stał się kolejną, XI częścią wielkiego dzieła wokalno-instrumentalnego Polskie Requiem, skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego dla NSZZ „Solidarność” w latach 1980–1984.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności