A+ A A-
Tom:
strona:

Karol Paluch

brązowy medal oznaczony numerem 4 przyznany 17 maja 2000 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LI/389/00)

Karol Paluch

 

współzałożyciel i prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii „Cor Aegrum”

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2000 r. w Pałacu Wielopolskich. Karol Paluch w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Karol Paluch, ekonomista, współtwórca nowej siedziby krakowskiej Kliniki Kardiochirurgii. Urodzony 26 grudnia 1923 r. w Krempachach w powiecie nowotarskim (wówczas na Spiszu). W wojennych warunkach kształcił się w Lewoczy (słow. Levoča) na Słowacji, w 1945 r. ukończył liceum w Nowym Targu. W 1950 r. uzyskał tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych w Akademii Handlowej w Krakowie. Uczestniczył w projektowaniu Huty Ostrowiec Świętokrzyski, Huty Katowice oraz Kopalni Miedzi w Lubinie i Polkowicach, brał udział w realizacji Dziecięcego Sanatorium Kardiologicznego w Busku Zdroju. Dziełem jego życia stało się urzeczywistnienie projektu budowy nowego obiektu dla Kliniki Kardiochirurgii działającej w Szpitalu im. dr Anki w Krakowie. W 1990 r. wraz z innymi stworzył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii „Cor Aegrum”, której został prezesem; fundacja kontynuowała wstrzymaną budowę i doprowadziła do jej włączenia do planu inwestycji centralnych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 21 sierpnia 2003 r. w Krakowie; pochowany na tamtejszym cmentarzu Salwatorskim.

Brązowy medal nr 4 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LI/389/00 podjętą 17 maja 2000 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Andrzej Gołaś, a Radzie przewodniczył Stanisław Handzlik. Wyróżnienie zbiegło się z jubileuszem 10-lecia powstania i działalności współzałożonej przez uhonorowanego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii „Cor Aegrum”. Wręczenie medalu z dyplomem miało miejsce 5 czerwca 2000 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

Akt wręczenia medalu przez prezydenta miasta, wystąpienie laureata oraz wpis do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności