A+ A A-
Tom:
strona:

Eugeniusz Waniek

brązowy medal oznaczony numerem 20 przyznany 7 maja 2008 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLIII/521/08)

Eugeniusz Waniek

 

artysta malarz, grafik, scenograf, profesor nauk plastycznych

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2008 r. w krakowskim mieszkaniu laureata. Eugeniusz Waniek w domowym gabinecie oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Eugeniusz Waniek, artysta malarz, rysownik, grafik, scenograf, profesor sztuk pięknych. Urodzony 28 października 1906 r. w Ustrzykach Dolnych w powiecie bieszczadzkim. Ukończył gimnazjum we Lwowie, od 1926 r. studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – uczeń m.in. Teodora Axentowicza. Po studiach wykonywał z Józefem Mehofferem polichromie kościelne. Podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej działającym na swoim rodzinnym terenie – Podkarpaciu. Po wojnie wrócił do Krakowa, gdzie od 1946 r. był pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych, a w latach 1950–1977 wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Grafiki, na którym uzyskał tytuł profesora. Od 1977 r. formalnie na emeryturze, faktycznie aktywny twórczo. Jego ostatnia indywidualna wystawa miała miejsce w 2002 r. w krakowskiej Galerii pod Rejentem (eksponowano wówczas 50 obrazów). Kawaler Krzyża Orderu Odrodzenia Polski, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł 19 kwietnia 2009 r. w Krakowie w wieku 103 lat; pochowany tamże w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Brązowy medal nr 20 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLIII/521/08 podjętą 7 maja 2008 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczyła Małgorzata Radwan-Ballada. Wręczenie medalu z dyplomem nastąpiło 5 czerwca 2008 r. w krakowskim mieszkaniu uhonorowanego nestora polskich malarzy, gdzie udała się delegacja miasta z prezydentem miasta i przewodniczącą RMK, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Akt wpisu laureata do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti"; przewodnicząca RMK przekazuje dyplom.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności