A+ A A-
Tom:
strona:

Chór Mariański w Krakowie

brązowy medal oznaczony numerem 19 przyznany 7 maja 2008 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLIII/520/08)

Chór Mariański w Krakowie

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2008 r. w Pałacu Wielopolskich. Wystąpienie w Sali Obrad RMK dyrygenta i kierownika artystycznego Chóru Mariańskiego Jana Rybarskiego oraz logo laureata.

 

Chór Mariański w Krakowie, mieszany, amatorski, kilkudziesięcioosobowy zespół wokalny działający przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Krakowie, prowadzonej przez księży misjonarzy. Powstał z początkiem lat 30. XX w., po wojnie reaktywowany w 1950 r. Specjalizuje się w muzyce sakralnej, mając jednocześnie w repertuarze utwory muzyki klasycznej od średniowiecznej, przez renesansową i barokową, po kompozycje współczesne; przy tej różnorodności zespół dba o trwałe zakorzenienie w tradycji kulturalnej Krakowa. Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą na festiwalach pieśni chóralnych oraz w konkursach chórów amatorskich i kościelnych. Laureat szeregu edycji Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Cracovia Cantans”. Wraz z wieloletnim (1968–2018) dyrygentem Janem Rybarskim Chór został wyróżniony medalem papieskim Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pontifice” za zasługi dla muzyki kościelnej i Kościoła. Miasto Kraków uhonorowało Chór Mariański brązowym medalem „Cracoviae Merenti” w 2008 r. w przededniu 60-lecia reaktywacji przedwojennego zespołu.

Brązowy medal nr 19 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLIII/520/08 podjętą 7 maja 2008 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczyła Małgorzata Radwan-Ballada. Uhonorowanie to nastąpiło w przeddzień jubileuszu 60-lecia reaktywacji przedwojennego Chóru. Wręczenie medalu wraz z dyplomem miało miejsce 5 czerwca 2008 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Występ Chóru uświetniający uroczystość oraz reprodukcja wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti”.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności