A+ A A-

Arka Pana – Parafia Matki Bożej Królowej...

Tom:
strona:

Arka Pana – Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie

srebrny medal oznaczony numerem 25 przyznany 25 kwietnia 2012 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr XLIII/574/12)

Arka Pana – Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 5 czerwca 2012 r. w Pałacu Wielopolskich. W Sali Obrad RMK ks. Edward Baniak, proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski, prezentujący medal (dyplom trzymają prezydent miasta i przewodniczący RMK), oraz logo laureatki.

 

Arka Pana – Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie, rzymskokatolicki kościół i parafia w krakowskiej Dzielnicy XVI Bieńczyce, z siedzibą przy ul. Obrońców Krzyża. Parafia erygowana pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1952 r., wówczas rozpoczęła się walka o zgodę na postawienie pierwszej w Nowej Hucie świątyni. W 1957 r. poświęcono krzyż na placu przyszłej budowy, w 1960 r. władza krzyż ten podczas drastycznych, ulicznych zamieszek z jego obrońcami zlikwidowała. Budowa stała się możliwa dopiero w 1965 r.; w 1977 r., po ćwierć wieku zmagań, konsekrowano świątynię – Arkę Pana z 70-metrową wieżą-masztem. Z czasem stała się ona jednym z sanktuariów fatimskich, a jednocześnie nowohuckim centrum wolnego słowa i oporu społecznego w czasach PRL. Miasto Kraków uhonorowało świątynię i parafię srebrnym medalem „Cracoviae Merenti” w 2012 r. – w jubileusz 60-lecia istnienia parafii, 55-lecia poświęcenia krzyża na placu budowy kościoła, 35-lecia konsekracji kościoła i 20-lecia koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej koroną papieską.

Srebrny medal nr 25 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr XLIII/574/12 podjętą 25 kwietnia 2012 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Uhonorowanie to nastąpiło w jubileusze 60-lecia istnienia parafii, 55-lecia poświęcenia krzyża na placu budowy, 35-lecia konsekracji kościoła i 20-lecia koronacji figury Matki Boskiej Fatimskiej koroną papieską. Wręczenie medalu wraz z dyplomem miało miejsce 19 września 2012 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Reprodukcja dyplomu, ks. proboszcz podczas wpisu do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti” oraz reprodukcja strony z wpisami także innych uczestników uroczystości.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności