Plany Krakowa
Zawartość
Historyczne plany miasta Krakowa na różnych etapach poszerzania jego powierzchni
Kraków miał szczęście – zachowała się bogata kolekcja historycznych widoków, map i planów miasta. W jakiejś części rozproszona (najcenniejsze i najliczniejsze zespoły graficzne i kartograficzne w tym zakresie zgromadzono w Archiwum Narodowym w Krakowie, Bibliotece Jagiellońskiej i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa), ale dobrze zidentyfikowana, choć tylko wycinkowo opracowana w specjalistycznych wydawnictwach.
W Poczcie krakowskim wykorzystano tylko skromną część tego obfitego zasobu, zgodnie z treścią i potrzebami poszczególnych tomów tego wydawnictwa. Są to głównie plany Krakowa. Zestawiono je w trzech grupach:
- plany ogólne ilustrują poszczególnych historyczne okresy rozwoju miasta (na marginesie: nawet tak podstawowe zestawienie uwidacznia trzy fazy ułożenia granic Krakowa – od czasów średniowiecznych aż do pierwszej dekady XIX w. powierzchnia miasta rozciągała się południkowo, od utworzenia Wielkiego Krakowa do połowy XX w. wpisana była w kształt okręgu, natomiast w latach 1951-1973 przybrała znaną nam współcześnie postać równoleżnikową);
- konturowe plany z podziałami wewnętrznymi na dzielnice administracyjne – tu oryginalne plany Krakowa wykorzystano jako podkłady dla zaprezentowania wewnętrznych podziałów miasta na dzielnice administracyjne na różnych etapach dziejowych, od średniowiecza po współczesność takie ujęcie to nowość w historiografii Krakowa); w zakładce „pliki źródłowe” znajdują się reprodukcje oryginalnych planów, na których dokonano rekonstrukcji granic dzielnic administracyjnych;
- plany miasta z oryginalnie naniesionymi podziałami na dzielnice katastralne – ważnej tu różnicy między podziałem miasta na dzielnice administracyjne a podziałem na dzielnice katastralne poświęcono osobny rozdział tomu IV (strony 32-49).
PLANY KRAKOWA OGÓLNE
ORIENTACYJNE PLANY KONTUROWE Z PODZIAŁAMI MIASTA NA DZIELNICE ADMINISTRACYJNE
PLANY KRAKOWA Z PODZIAŁAMI MIASTA NA DZIELNICE KATASTRALNE