Poczet krakowski powstawał przez ostatnich kilkanaście lat. Jest to seria publikacji prezentująca (i ratująca od zapomnienia) postacie, które stały na czele samego Krakowa od czasów najdawniejszych, jak też tych, które stały na czele innych, odrębnych wówczas miast, wsi, gromad itp., włączonych później do Krakowa. Do zestawu tego dołączono również zwierzchników dzielnic.
Do roku 2010 Kraków nie posiadał nawet wyczerpującej listy osób stojących na czele miasta. Obecnie jest niewątpliwie jedynym miastem w Polsce, które w tym zakresie w tak gruntowny sposób utrwaliło swoje kulturowe i dziejowe dziedzictwo. Publikacja obejmuje w sumie ponad trzy tysiące postaci. Wartość źródłowa Pocztu jest nie do przecenienia.
Oddajemy w Państwa ręce Poczet krakowski w wersji zdygitalizowanej. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarek. Można sprawdzić, czy w którymś z tomów nie znajduje się nasz przodek, kiedy został wcielony do Krakowa teren, na którym dziś mieszkamy lub zapoznać się z bogatymi kolekcjami artefaktów i różnorodnych materiałów źródłowych (w sumie ponad 12 tysięcy pozycji ikonograficznych).
Poczet to projekt rozbudowany, o bogatej i obszernej objętości. Stąd też prezentujemy go na obecnym etapie w wersji BETA. Każda spływająca do nas uwaga o błędach wygenerowanych na tym etapie przez serwis, jego wyszukiwarkę itp. będzie dla nas cenna.
Dziękujemy serdecznie wszystkich instytucjom, podmiotom i osobom, które przez lata z nami współpracowały i bez których nie ukazałyby się kolejne tomy Pocztu. Serdeczne podziękowania kierujemy zwłaszcza do Biblioteki Jagiellońskiej oraz Archiwum Narodowego w Krakowie, których nieoceniona przychylność i zaangażowanie pozwoliły nam stworzyć internetowy Poczet krakowski.
Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do szukania swoich śladów w dziejach miasta.
Redakcja
Teodozja Maliszewska
przewodnicząca Rady i Zarządu Dzielnicy IV 12 grudnia 2006 - 27 stycznia 2011