A+ A A-
Tom:
strona:

Stefan Dousa

brązowy medal oznaczony numerem 22 przyznany 10 lipca 2013 roku

…w uznaniu szczególnych zasług dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa… (z uchwały Rady Miasta Krakowa nr LXXIX/1177/13)

Stefan Dousa

 

artysta rzeźbiarz, medalier, profesor sztuk plastycznych

 

Z uroczystości wręczenia medalu z dyplomem 16 października 2013 r. w Pałacu Wielopolskich. Stefan Dousa w Sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanego.

 

Stefan Dousa, artysta rzeźbiarz, medalier, profesor sztuk plastycznych. Urodzony 11 listopada 1945 r. w Będzinie w Zagłębiu Dąbrowskim. Od 1946 r. zamieszkały we Wrocławiu, tam ukończył Liceum Sztuk Plastycznych. W latach 1964–1970 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 1971 r. zatrudniony na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej w Pracowni Rzeźby. W 1997 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych. Jego twórczość to rzeźba monumentalna, medalierstwo, malarstwo witrażowe i grafika w technikach własnych. Do jego dzieł należą m.in. Pomnik Ofiar Stalinizmu w Tarnowie, Pomnik Katyński w Kętach, Pomnik Ofiar Komunizmu na krakowskim cmentarzu Rakowickim, popiersia Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Jordana w Krakowie, na krakowskich Błoniach Głaz Papieski, na dziedzińcu Politechniki Krakowskiej pomnik Tadeusza Kościuszki, w Łobzowie pomnik Józefa Piłsudskiego; zaprojektował także fontannę na pl. Szczepańskim. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

Brązowy medal nr 22 przyznany uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LXXIX/1177/13 podjętą 10 lipca 2013 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Jacek Majchrowski, a Radzie przewodniczył Bogusław Kośmider. Przyznanie odznaczenia nastąpiło w jubileusz 35-lecia przewodniczenia przez uhonorowanego Radzie Programowej Galerii Politechniki Krakowskiej. Wręczenie medalu z dyplomem miało miejsce 16 października 2013 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w Sali Obrad RMK im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich w Krakowie, co uwieczniono w Księdze Medalu „Cracoviae Merenti”.

 

Akt wpisu laureata do Księgi Medalu „Cracoviae Merenti” w asyście przewodniczącego RMK; laureat podczas wystąpienia w Sali Obrad RMK.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności