A+ A A-
Tom:
strona:

Prawny charakter podziału, ustrój gminy, zwierzchnik gminy

Jak wcześniej zaznaczono, mowa jest o okresie przejściowym, w którym działały jeszcze władze municypalne ustanowione w ramach nieistniejącego już Księstwa Warszawskiego, a władze nowo utworzonego Wolnego Miasta Krakowa dopiero organizowały się. Po urzędowym ogłoszeniu Rzeczypospolitej Krakowskiej, które nastąpiło 22 października 1815 r., dotychczasowa administracja wewnętrzna Krakowa nie została zmieniona, natomiast zmianie uległo podporządkowanie – w miejsce zniesionej prefektury departamentowej Księstwa Warszawskiego administracja miejska podlegała teraz Komisji Organizacyjnej Wolnego Miasta Krakowa i tworzącemu się Senatowi Rządzącemu.

  Początkiem właściwej zmiany w administracji i organizacji miasta była data 11 kwietnia 1816 r., kiedy to senator Rzeczypospolitej Krakowskiej objął dotychczasową władzę prezydenta municypalności jako tymczasowy prezydent. Tym samym administracja wewnętrzna miasta przeszła w ręce Senatu Rządzącego Wolnego Miasta Krakowa.

  Pełne przejęcie władzy z rąk poprzedników nastąpiło 1 sierpnia 1816 r., z dniem poprzednim ustał dotychczasowy podział miasta na 3 gminy z intendentami policji na czele, natomiast z tymże dniem 1 sierpnia wszedł w życie nowy – na 11 gmin miejskich z wójtami na czele.

  W tej sytuacji ustrojowej całość uwag w przedmiocie prawnego charakteru podziału, ustroju gminy i zwierzchnika gminy poczynionych przy omawianiu podziału terytorialnego poprzedniego, piątego, jest i tutaj w pełni aktualna, z uwzględnieniem, że dla 3, a nie 4 gmin, jak przy tamtym podziale terytorialnym.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności