A+ A A-
Tom:
strona:

Margaret Thatcher

tytuł honorowego obywatela nadany 27 września 1991 roku

…w uznaniu zasług w przełomowym dziele tworzenia Europy Ojczyzn … [za] duchowe poparcie udzielane naszemu narodowi i „Solidarności… (z zapisu w dyplomie – MK, nr inw. R-1774)

Margaret Thatcher

 

była premier Wielkiej Brytanii

 

Z uroczystości wręczenia dyplomu honorowego obywatelstwa 3 października 1991 r. w Pałacu Wielopolskich. Margaret Thatcher w sali Obrad RMK oraz własnoręczny podpis uhonorowanej.

 

Margaret Hilda Thatcher, chemik, prawnik, brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii. Urodzona 13 października 1925 r. w Grantham w hrabstwie Lincolnshire, z domu Roberts. Ukończyła chemię na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz prawo na Uniwersytecie w Londynie. W 1959 r. wybrana do Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej. Po wygranych przez konserwatystów wyborach w 1970 r. została ministrem edukacji, po utracie władzy przez to ugrupowanie stanęła w 1975 r. na jej czele, stając się pierwszą brytyjską liderką partii politycznej. W 1979 r. utworzyła rząd konserwatywny – jako pierwsza w brytyjskiej historii kobieta premier. Rządem kierowała do 1990 r., stając się najdłużej urzędującym brytyjskim premierem w XX w. Zwolenniczka liberalnej polityki gospodarczej, autorka doktryny łączącej konserwatyzm, neoliberalizm i monetaryzm, nazwanej thatcheryzmem. Dzięki konsekwentnej postawie w trakcie zimnej wojny z obozem wschodnim oraz nieustępliwości w polityce wewnętrznej (m.in. wobec związków zawodowych) zyskała miano Żelaznej Damy. Zmarła 8 kwietnia 2013 r. w Londynie; pochowana tamże na terenie domu opieki dla weteranów Royal Hospital Chelsea.

Tytuł nadany uchwałą Rady Miasta Krakowanr XXXI/216/91 podjętą 27 września 1991 r., gdy urząd prezydenta miasta pełnił Krzysztof Bachmiński, a Radzie przewodniczył Kazimierz Barczyk. Wręczenie dyplomu nastąpiło 3 października 1991 r. podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa w sali Obrad RMK w Pałacu Wielopolskich w Krakowie. Duplikat dyplomu zdeponowany został w Muzeum Krakowa.

 

Duplikat dyplomu honorowego obywatelstwa oraz akt wręczenia dyplomu przez przewodniczącego RMK w obecności prezydenta miasta.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności