A+ A A-
Tom:
strona:

Jan Orient

Rajca 1407, 1412
Burmistrz 1407, 1412

Iohannes Orienth (Oryent)

Kupiec, odnotowany w księgach miejskich w latach 1375—1412. Wcześniej w Krakowie działał spokrewniony z nim Hinco de Hoorient (wzmiankowany w 1339 roku), współcześnie z nim w mieście działali późniejszy rajca Jerzy Orient (nr 199) oraz Jan Orient, filozof i teolog, profesor Uniwersytetu Krakowskiego. W latach 1394 i 1395 Jan pełnił urząd ławnika sądowego. Do rady miejskiej został powołany w roku 1407 i w przypadającej na niego kolejności pełnił funkcję burmistrza. Został wzmiankowany w radzie także w roku 1412. Rok później wraz z pozostałymi rajcami urzędującymi zobowiązał się do wypłacania przez miasto Janowi Jorgebartuszowi z Gliwic czynszu w wysokości 5 grzywien z dochodów miasta z racji zaciągniętej pożyczki w wysokości 60 grzywien. W obrębie murów Jan był właścicielem domu i kramów, natomiast przed bramą Rzeźniczą posiadał ogród zakupiony w 1396 roku od rajcy Piotra Weyngarta (nr 132).

Dokument wydany w 1394 roku w Krakowie przez wójta sądowego i ławników krakowskich, z Janem Orientem w składzie,
stwierdzający, że Josmann Żyd uwalnia od wszelkich długów i ogłasza, że kamienica położona w rejonie ul. Żydowskiej
(obecnie św. Anny), którą Piotr Girsdorf (nr 125) kupił od Małgorzaty, wdowy po Stefanie Pęcherzu, i od jej syna Franciszka,
została spłacona – oraz powiększenie zapisu imienia (Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, sygn. perg. 15)
Dokument wydany w 1394 roku w Krakowie przez wójta sądowego i ławników krakowskich, z Janem Orientem w składzie, stwierdzający, że Josmann Żyd uwalnia od wszelkich długów i ogłasza, że kamienica położona w rejonie ul. Żydowskiej (obecnie św. Anny), którą Piotr Girsdorf (nr 125) kupił od Małgorzaty, wdowy po Stefanie Pęcherzu, i od jej syna Franciszka, została spłacona – oraz powiększenie zapisu imienia (Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, sygn. perg. 15)
Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności