A+ A A-

HONOROWI OBYWATELE KRAKOWA I LAUREACI MEDALU...

Tom:
strona:

HONOROWI OBYWATELE KRAKOWA I LAUREACI MEDALU „CRACOVIAE MERENTI” W KRAKOWSKICH PANTEONACH

HONOROWI OBYWATELE KRAKOWA

I LAUREACI MEDALU „CRACOVIAE MERENTI” W KRAKOWSKICH PANTEONACH

 

Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława –

katedra na Wawelu

Miejsca pochówków w katedrze na Wawelu: Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela Krakowa z 1933 r., zmarłego w roku 1935, złożonego w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, oraz kard. Adama Stefana Sapiehy, honorowego obywatela Krakowa z 1937 r., zmarłego w roku 1951, i Franciszka Macharskiego, laureata medalu „Cracoviae Merenti” z 2015 r., zmarłego w roku 2016, pochowanych w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

 

Krypta Zasłużonych na Skałce –

w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa

Sarkofagi w Krypcie Zasłużonych na Skałce: Ludwika Solskiego, honorowego obywatela Krakowa z roku 1951, zmarłego w roku 1954, oraz Czesława Miłosza, honorowego obywatela Krakowa z roku 1993, zmarłego w roku 2004.

 

Panteon Narodowy –

krypty pod kościołem św.św. Apostołów Piotra i Pawła

(kontynuacja idei Krypty Zasłużonych w klasztorze Na Skałce)

Sarkofagi w Panteonie Narodowym przy kościele św.św. Apostołów Piotra i Pawła: Sławomira Mrożka, honorowego obywatela Krakowa z roku 1990, zmarłego w roku 2013, oraz Krzysztofa Pendereckiego, honorowego obywatela Krakowa z roku 2013, odznaczonego w 1993 r. także medalem „Cracoviae Merenti”, zmarłego w roku 2020; ten sarkofag, będący dziełem rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego, pozostaje w oczekiwaniu na uroczystości pogrzebowe przełożone

w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 (do tego czasu przejściowe miejsce spoczynku Krzysztofa Pendereckiego znajduje się bazylice św. Floriana w Krakowie, w kaplicy św. Jana z Kęt).

 

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności