Wersja kontrastowa
A+ A A-
Tom:
strona:

Henryk Jarosław hrabia Clam-Martinic

tytuł honorowego obywatela nadany w maju 1857 roku

…w dowód wdzięczności za skuteczne i niezmordowane usiłowania w podniesieniu pomyślności i popieraniu interesów ogółu mieszkańców… (z notatki w dzienniku „Czas” z 1857 r., nr 149)

Henryk Jarosław hrabia Clam-Martinic

 

prezydent krajowy dla Galicji Zachodniej w Krakowie

 

Wykonana w Wiedniu w 1858 r. fotografia uhonorowanego oraz jego własnoręczny podpis.

 

Henryk Jarosław Clam-Martinic (Heinrich [Jindřich] Jaroslav Jan Nepomuk von Clam-Martinic), hrabia, ziemianin, prawnik, urzędnik i polityk. Zniemczony arystokrata czeski urodzony 15 czerwca 1826 r. w węgierskim Sankt Georgen (obecnie Svä Jur w zachodniej Słowacji), syn generała armii austriackiej Karla Josefa Nepomucena i Irlandki Seliny Meade. Jego bratanek Heinrich był w latach 1916–1917 premierem rządu austriackiego. Henryk Jarosław studiował prawo, od 1848 r. w służbie państwowej – m.in. w latach 1850–1853 starosta w Mielniku w Podlaskiem nad Bugiem. W latach 1867–1859 na urzędzie naczelnika (prezydenta) Rządu Kr jowego Galicji Zachodniej z siedzibą w Krakowie (w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym). Od 1860 r., już z tytułem tajnego radcy cesarskiego, poświęcił się polityce. W latach 1860 i 1879 wybierany do parlamentu wiedeńskiego – Izby Posłów Rady Państwa; był sprawozdawcą większości parlamentarnej i głównym referentem budżetu. Od 1884 r. w stanie spoczynku. Członek honorowy Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Kawaler austriackiego Orderu Żelaznej Korony III kl. Żonaty z Augustą księżniczką Salm-Krautheim. Zmarł 5 czerwca 1887 r. w Pradze; pochowany w kaplicy grobowej w rodzinnych dobrach w Smečnie w pobliżu Pragi.

Tytuł nadany na posiedzeniu Magistratu i Wydziału Miejskiego Krakowa w maju 1857 r. (dokument nie zachował się), gdy urząd burmistrza sprawował Andrzej Seidler. Dyplom wręczyła 3 lipca 1857 r. w Pałacu Spiskim przy krakowskim Rynku, gdzie uhonorowany urzędował jako prezydent krajowy dla Zachodniej Galicji, delegacja w składzie radców Józefa Jakubowskiego, Kaspra Pollera, Józefa Bartla, Karola Wolańskiego, Józefa Oettingera i Józefa Zieleniewskiego – z burmistrzem Andrzejem Seidlerem na czele, co opisał dziennik „Czas” z 1857 r., nr 149 (patrz s. 152).

 

Dedykacja umieszczona w wydanym w 1858 r. w Krakowie zbiorze grafik Album szczawnickie, czyli nabrzeża Górnego Dunajca… autorstwa Józefa Szalaya, twórcy uzdrowiska w Szczawnicy, oraz herb Clam-Martinic; niżej miejsce spoczynku – kaplica grobowa rodziny Clam-Martinic w czeskiej miejscowości Smečno.

Archiwum Narodowe w Krakowie
Urząd Miasta
Bbilioteka Jagielońska